Sosyal Medya

Kategoriler

 

 

 

Bu yazıyı yazmaya başlayana kadar kendim hakkında yazmanın bu kadar zor olacağını inanın hiç düşünmemiştim. Kendimle ilgili sizlere süslü cümleler yazıp egomu kabartmak yerine, gelin hikayemin en başından başlayalım.

 

atakan çevik

 

1996 Yılının Şubat ayında dünyaya geldim. Hayatımın yaklaşık 18 yılını Edirne’nin Keşan ilçesinde geçirdim, aslen de oralıyım. Çocukluğum aslında herkes gibi sıradan geçti, sonrasında yine herkes gibi benimde bütün ilgim ilk bilgisayarımın alınmasıyla başladı, yaklaşık 500 liraydı ve ikinci el külüstür bir şeydi. Yıl o zamanlar 2003-2004  doların 1.14 den 1,20 ye çıkmasıyla ekonomik kriz haberleri çıkan günler, bilgisayarı evinde bulundurmak bile baya lüks bir şeydi . Birinci senemi internetsiz kullanmamla birlikte bilgisayarda ne var ne yok herşeyi anlamaya çalışmış ve deneme yanılma yöntemiyle bozmadan tamamlamıştım.

 

Benim yaşamımı herhalde internetten öncesi ve sonrası diye ayırsak yanlış olmaz, internetten sonra daha çok bilgisayara yoğunlaştım, daha çok ilgimi çekmeye başladı. Messenger zamanlarında kim dinliyor özelliğiyle mesaj vermeye çalışanları da gördüm, renkli nickli veya şekilli nickli insanları da gördüm, bizzat kendim de içinde bulundum. Netlog da emo tipleri de gördüm, facebooktan önceki sosyal medya sitelerini de gördüm, facebook ilk ve ingilizce olduğu zamanlar ki halini de gördüm. 15 yıllık süre içerisinde çoğu şeyi gördüm, irdeledim ve deneyimlemiş oldum.

 

Bilgisayarla ilgili iç ve dış ekipmanları, yazılım öğrenmeye çalıştım. Hepsinden azar azar bilsem de çoğu önemli program hakkında fikrim oluştu, bu konuda biraz maymun iştahlı olabilirim, yaklaşık 10 senedir kendimi yazılım konusunda eğitmeye çalışıyorum fakat ne kadar hevesli başlarsam başlayayım bir süre sonra o heves sönüyor, araya bir şey giriyor veya bir şey çıkıyor hep bu sürece engel oluyordu. 22 Yaşıma geldiğimde bile halen tam olarak öğrenebilmiş değilim.

 

Çoğu şeyden önemli olan ise, geçmişte yaşadıklarımı önemserim. Bir düşündüğüm de geçmişimle ilgili aklıma güzel şeyler gelmesini isterim, bunun için çabalarım. Günümüzde de geçmiş geçmişte kaldı değil, geçmişteki pürüzlerimi gidermekle uğraşırım. Hatalarımdan ders çıkartırım, aynısını yapmamak için çaba gösteririm.

 

Küçüklüğümde düzenli olarak günlük tutmaya çalışırdım, ta ki birisi onu bulup yaşadıklarımla veya yazdıklarımla dalga geçene dek. Sonrasında başka alternatifler aradım o zamanlarda. 10 yıl sonraya mail gönder tarzında bir site vardı mesela, o güne kadar ne yaşadıysam, o an ne hissediyorsam hepsini o maile yazdım. O yüzdendir ki hala eski saçma sapan bir isimle alınmış mailimi kullanırım hala, şifresini unutmamaya çalışırım. Ben 10 yıldır o mailimi bekliyorum, acaba ne yazdım neler yaşadım hatırlamadığım çok merak ediyorum.

 

Yaklaşık 3 Senedir Eskişehir’de yaşıyorum. Eskişehir’i seviyorum: insanları güzel, sıcak. Zaten bununla ilgili bir yazı ve rehber paylaşmayı düşünüyorum yakın zamanda. Buraya gelirken pek düzgün bilgi yoktu internette, hepsi bir arada olan yaşayıp deneyimlediğim her şeyi anlatmayı düşünüyorum.

 

İnsanlara yardım etmeyi, onların yüzündeki mutluluk sebebi olmayı seviyorum.
Bir de hayvanları çok severim, bununla ilgili bir ingilicce bloğum da mevcut.

 

“BaşIamak için şartIarın mükemmeI oImasını bekIemeyin. ŞartIarı mükemmeIIeştiren başIangıcın kendisidir.”

 Alan Cohen

 

Aslında uzun süredir aklımda olan kendime ait bir blog açma isteğine karşı gelemeyip, sonunda ileride belki de yıllarımı geçireceğim bu siteyi açmaya karar verdim. Bu süre zarfında birçok araştırma yapıp, kendimi geliştirdim. Şimdi elimde bir bebek gibi olan bu siteyi zamanla kendi emeklerimle büyütüp, hem kendimi webmaster ve bloggerlik anlamında geliştireceğim hem de ileride olacak siz okuyucularıma bir nebze de olsa keyifli bir vakit geçirmeleri için emek vereceğim. Kendime tam olarak bir kategori belirlemesem de zamanla bunun şekilleneceğine inanıyorum. Zaman zaman kendi deneyimlerimi paylaşacağım bu sitede zaman zaman ilgimi yeni çekmeye başlamış araştırmaktan zevk aldığım şeyleri paylaşayacağım. Şu an burada yapayalnızım. Yeni bir site açmak, yeni bir dünya yaratmak gibi: her şeye senin şekil verebildiğin, başlangıçta küçücük zamanla sınırsız bir dünyaya açılan. Hedefim zaman oldukça bu siteye, kendime zaman ayırabilmek.

 

Söyleyeceklerim başlangıç için bu kadar, zamanla zaten birbirimizi çok daha yakından tanıyacağız.

 

Hadi şimdi bu yolculuğa hep beraber başlayalım.

Atakan Çevik

© COPYRIGHT 2019, ALL RIGHTS RESERVED.